Pelin Halkacı Akın- İris Şentürker
Keman ve Piyano Resitali
Program/Programme

A. SCHNITTKE                         Keman ve Piyano için Eski Stilde Süit

I. Pastorale, Moderato

II. Ballet, Allegro

III. Menuet

IV Fuga, Allegro

V Pantomime, Andantino

 

M. RAVEL                                 Keman Piyano Sonatı No. 2

Allegretto

Blues, Moderato

Perpetuum mobile, Allegro​

ARA

 

S. PROKOFIEV                         Keman Piyano Sonatı No. 2 Op. 94bis          

Moderato

Scherzo, Presto

Andante

Allegro con brio         

Biyografiler

Dr.İris Şentürker

 

 

Oda müziği kariyerini dünyaca ünlü müzisyenlerle verdiği konserlerle devam ettiren piyanist İris Şentürker İstanbul’da dünyaya geldi. Müzik eğitimine beş yaşında başladı. 1998’de İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Meral Yapalı’nın sınıfından derece ile mezun oldu. “The British Council” tarafından düzenlenen “Yılın Genç Müzisyeni”  yarışmasında birinci olduktan sonra Manchester Royal Northern College of Music’de yüksek lisans eğitimini tamamladı. Sanatçı, Leontina Margulis, Irina Zaritskaya, Hüseyin Sermet, Sergei Dorensky gibi ünlü müzisyenlerle çalıştı. Eczacıbaşı Vakfı’nın tam bursu ile çalışmalarını sürdürdü. İş Sanat tarafından düzenlenen “BBC Solistleri Yarışması”nda en  iyi üç sanatçıdan biri seçildi. Fransız Hükümeti’nin davetlisi olarak Alfred Cortot Ecole Normal de Music de Paris’de çalışmalarına ünlü piyanist Christian Ivaldi ile devam etti, Concour Diplôme Execution de Piano yarışmasında üçüncü, Oda Müziği dalında Concour Diplome Superior de Music de Concertiste yarışmasında da oybirliği ile birinciliğe layık görüldü.

 

Ulusal ve Uluslarası birçok festivalde resitaller, devlet senfoni orkestraları ve oda orkestraları eşliğinde solo konserler verdi. Gülşen Tatu, Pierre Amoyal, Miguel da Silva, Mark Gothoni, Eszther Haffner, Thomas Riebl, Muhittin Dürrüoğlu, Hüseyin Sermet, Yovan Markovitch ve Pelin Halkacı Akın ile ikili ve oda müziği konserleri verdi. Son dönemde Nicholas Dautricourt, Andrej Bielow ve Alexander Rudin ile duo ve trio olarak oda müziği konserleri devam eden Şentürker ayrıca İşSanat, 33. 34. ve 42, Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde ve Litvanya Ulusal Filarmonisi daveti ile Vilnius Uluslararası Müzik Festivalinde solist olarak yer aldı. Macaristan, Pakistan, Fransa, İngiltere, Almanya, Avusturya, İtalya, İsviçre, Suriye, Litvanya, Letonya, Estonya ve Japonya’da resitalleri ve oda müziği konserleri süregelen sanatçı, ayrıca yurt içinde ve dışında piyano ve oda müziği masterclassları vermektedir.

 

Piyano dışında viyolonsel eğitimi de olan İris Şentürker piyano ve oda müziği kariyerinin yanı sıra şeflik çalışmalarını da sürdürmekte, halen doktor öğretim üyesi olduğu MSGSÜ Devlet Konsertvatuvarı’nda piyano ve oda müziği dallarında eğitim vermektedir. Sanatçının üç CD çalışması bulunmaktadır. 

Prof. Pelin Halkacı Akın, keman eğitimine 8 yaşında Prof. Nuri İyicil ile başladı; İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan 1995 yılında mezun oldu.

1997 yılından beri sürdürdüğü solistlik kariyerinin yanı sıra alanında Prof. Jean Fournier’in “Salzburg Mozarteum Sommerakademie”de ve İstanbul’da yaptığı masterclass’lara katıldı. Daha sonra da İsrail’deki “Keshet Eilon Violin Masterclasses”a üç yıl ardarda katılıp burada Shlomo Mintz, Ida Haendel, Vadim Gluzman ve Ani Schnarch ile çalıştı. 2003 yılında da yine aynı kursa asistan öğretmen olarak davet edildi.

Müzik yönetmenliğini Claudio Abbado’nun yaptığı “Gustav Mahler Gençlik Orkestrası”na üç yıl üst üste davet edilip, burada Claudio Abbado, Seiji Osawa, Piérre Boulez, Semyon Bychkov ve Danielle Gatti gibi şeflerle birlikte dünyaca ünlü festivallere katılıp, önemli konser salonlarında çaldı.

Türkiye’de “Uluslararası İstanbul, Ankara ve Eskişehir Müzik Festivalleri”nde ve birçok değişik şehirde resitaller yaptı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul, Antalya, Bursa ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestraları, Borusan İstanbul Filarmoni, C.R.R. ve Eskişehir Senfoni Orkestraları, ENKA Sinfonietta, DESO, ASO, Mersin, Başkent ve Borusan Oda Orkestraları, Camerata Saygun Orkestrası eşliğinde ve yurtdışında solo konserler verdi.

Aktif olarak solistlik kariyerine davam etmekte olan Halkacı Akın, 2011 yılında “Profesör” oldu. Halen öğretim üyesi olarak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda çalışmakta ve ayrıca “Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası”nın başkemancılığı görevini sürdürmektedir.

Akın, Borusan Holding tarafından kendisine kullanım hakkı verilen 1675 (Cremona) tarihli bir Francesco Ruggieri kemanla çalmaktadır.