top of page
9RJye.jpeg

AIMA ve AKSV

 About AIMA & AKSV

1998'de Ayvalık Cunda Adası’nda Boyner Ailesi’nin zeytinlikler ve deniz arasında yer alan iki taş evinde misafir olarak başlayan “Ayvalık Yaylı Çalgılar ve Oda Müziği Uzmanlık Kursu” aradan geçen süre içinde büyüdü “Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi”, yani AIMA’ya dönüştü. 

2011 yılı Ocak ayında ise, AIMA faaliyetlerini daha kurumsal bir temele oturtmak amacıyla, Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı (AKSV) kuruldu.

 

AKSV, Prof. Filiz Ali'nin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı 7 kişilik bir yönetim kurulu ve 2022 yıl sonu itibarı ile 46 kişilik bir mütevelli heyeti tarafından idare edilmektedir.

2021 yılında kurulan AKSV İktisadi İşletmesi, AKSV kurumsal harcamaları ve faaliyetlerine maddi kaynak yaratmak amacı ile çalışmaktadır. 

Kurucumuz ve yönetim kurulu başkanımız Prof. Filiz Ali, çok sesli Batı müziğinin gelişip yaygınlaşmasına yönelik çalışmalarıyla Türkiye’nin kültür-sanat hayatına kattığı değer ve 50 yılı aşan eğitimci kimliğiyle birçok müzisyen ve müzikoloğun yetişmesindeki emekleri nedeniyle 43. İstanbul Müzik Festivali’nin Onur Ödülü’ne layık görülmüştür. Filiz Ali, 2011 yılında Vehbi Koç Vakfı tarafından ‘kültür’ alanında verilen ödülün de sahibidir.

Our founder and current chairperson Prof. Filiz Ali has been awarded the Honorary Award in 2015 by the Istanbul Music Festival in recognition of her tireless efforts in classical music education and her contributions to the culture and arts in Turkey.  Prof. Ali is also the recipient of 2011 Culture Award by the Koç Foundation

Filiz Ali Fotoğraf_edited.jpg
bottom of page