2013-10-temmuz-taksiyarhis-aima-festivali.jpg

AIMA'nın Öyküsü

About AIMA

1998'de Ayvalık Cunda Adası’nda Boyner Ailesi’nin zeytinlikler ve deniz arasında yer alan iki taş evinde misafir olarak başlayan “Ayvalık Yaylı Çalgılar ve Oda Müziği Uzmanlık Kursu” aradan geçen süre içinde büyüdü “Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi”, yani AIMA’ya dönüştü. 

2011 yılı Ocak ayında ise, AIMA faaliyetlerini daha kurumsal bir temele oturtmak amacıyla, Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı (AKSV) kuruldu.
AIMA ve AKSV, Barutçuoğlu ailesi tarafından bağışlanan AIMA Haluk Barutçuoğlu Evi’nde faaliyetlerini sürdürüyor. 
AIMA, başından beri hiçbir kuruluşa bağlı olmadan, tümüyle bireysel destekler ve dayanışma ile bugünlere geldi. 
AIMA serüvenini bugüne kadar bini aşkın genç müzisyen yaşadı. AIMA deneyiminden geçen gençlerin çoğu kazandıkları burslarla yurtdışındaki en gözde müzik okullarından sanatçı diplomaları aldılar, yarışmalar kazandılar, dünya kariyeri yapmaya hazır olduklarını gösterdiler.

AIMA'dan yetişen gençlerle Ayvalık AIMA Festival Orkestrası kuruldu ve İdil Biret'ten Aleksander Rudin'e pek çok soliste eşlik etti, İstanbul ve Ayvalık'ta festivallerde konserler verdi. 

 

Kurucumuz ve yönetim kurulu başkanımız Prof. Filiz Ali, çok sesli Batı müziğinin gelişip yaygınlaşmasına yönelik çalışmalarıyla Türkiye’nin kültür-sanat hayatına kattığı değer ve 50 yılı aşan eğitimci kimliğiyle birçok müzisyen ve müzikoloğun yetişmesindeki emekleri nedeniyle 43. İstanbul Müzik Festivali’nin Onur Ödülü’ne layık görülmüştür. Filiz Ali, 2011 yılında Vehbi Koç Vakfı tarafından ‘kültür’ alanında verilen ödülün de sahibidir.

Our founder and current chairperson Prof. Filiz Ali has been awarded the Honorary Award in 2015 by the Istanbul Music Festival in recognition of her tireless efforts in classical music education and her contributions to the culture and arts in Turkey.  Prof. Ali is also the recipient of 2011 Culture Award by the Koç Foundation

Filiz Ali Fotoğraf_edited.jpg