top of page

AKSV Faaliyet Raporu (2023)

27 Ağustos 2023

 

AYVALIK KÜLTÜR ve SANAT VAKFI (AKSV)

2023 YILI FAALİYET RAPORU

(Rapor dönemi: 28 Ağustos 2022-27 Ağustos 2023)

 

Değerli AKSV Mütevelliler Kurulu üyeleri,

 

Geçen yılki Olağan Genel Kurul Toplantımızın gerçekleştiği 28 Ağustos 2022 tarihinden bugüne dek, Vakfımız ve Vakıf İktisadi İşletmemiz bünyesinde yapılan işler ve düzenlenen etkinlikler şu şekildedir:

 1. AIMA kış ve bahar sezonu etkinlikleri, COVID-19 pandemisinden sonra verilen iki yıllık aranın ardından yeniden başlatılmış ve Kasım 2022-Mayıs 2023 döneminde Ayvalık’ta toplam dört konser düzenlenmiştir. İlgili etkinliklerin detayları şu şekildedir:

  • 18 Kasım 2022 Cuma günü saat 19.30’da, ASKEV Vakıf Evi ev sahipliğinde “Pelin Halkacı Akın (keman) & İris Şentürker (piyano), Sonbahar Konseri” düzenlenmiştir. Sanatçılar, konserde, Schnittke, Ravel ve Prokofiev’den eserler seslendirmiştir. Ücretsiz ve halka açık olan etkinlik, AKSV ile Bilginer-Melin Ayvalık Sanat Kültür Eğitim Vakfı (ASKEV) ortaklığında gerçekleştirilmiştir. 100 kişinin rezervasyonlu olarak katıldığı konserin ardından, ASKEV Vakıf Evi bahçesinde bir de kokteyl verilmiştir.

  • 24 Aralık 2022 Cumartesi günü saat 19.30’da, AIMA Haluk Barutçuoğlu Evi’nde “Ludus Ensemble, Yeni Yıla Merhaba Konseri” düzenlenmiştir. Banu Selin Aşan (1. keman), Eylül Umay Taş (2. keman), Göknil Özkök Sezener (viyola) ve Çağlayan Çetin’den (viyolonsel) oluşan topluluk, dinleyicilere, Beethoven ve Piazzola eserlerinden oluşan bir repertuvar sunmuştur. Konserin ardından bir kokteyl gerçekleştirilmiştir. Toplam 50 biletin satıldığı etkinlik sponsorsuz olarak gerçekleştirilmiş olup, gelir-gider farkı -2551,6 TL olarak kaydedilmiştir. AKSV İktisadi İşletmesi tarafından düzenlenen bu konserle birlikte, AIMA etkinlik biletleri internette Mobilet uygulaması üzerinden satılmaya başlanmıştır.

  • Bütün ülkeyi derinden sarsan 6 Şubat 2023 depremleri sonrasında, planlanan kış ve bahar sezonu etkinliklerinin bir kısmı iptal olurken, bir kısmı ise ertelenmiştir. AKSV Yönetim Kurulu, 16.02.2023 tarihli Aylık Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı’nda oybirliğiyle aldığı kararla, bu tarihten itibaren düzenlenecek 2022-23 yılı kış ve bahar sezonu etkinliklerinden elde edilecek konser gelirlerinin, deprem felâketinden etkilenen afetzedelere yönelik insanî yardım faaliyetlerinde kullanılmak üzere Hayata Destek Derneği’ne (HDD) bırakılmasına karar vermişlerdir. Bu kapsamda düzenlenen ilk Vakıf etkinliği, 14 Nisan 2023 Cuma günü saat 19.00’da gerçekleştirilen “Faran Suyolcu (klasik gitar), Açıklamalı Dinleti” konseri olup, sanatçı, dinleyicilere De Visee, Cimarosa, Lauro, Lidsey-Clark ve Dyens’in eserlerinden oluşan bir repertuvar sunmuştur. Biletli 45 dinleticinin katıldığı etkinlikte, Hayata Destek Derneği’ne toplam 11.250,00TL katkıda bulunulmuştur.

  • 6 Mayıs 2023 Cumartesi günü saat 19.00’da, AIMA Haluk Barutçuoğlu Evi’nde, “And Karabacak & Irakli Chumburidze, Klarnet-Piyano Resitali” düzenlenmiştir. Sanatçılar, konserde, dinleyicilere Poulenc, Morricone, Von Weber ve Piazzola’dan oluşan bir program sunmuştur. Biletli 50 dinleyicinin katıldığı etkinlikte, Hayata Destek Derneği’ne toplam 12.500,00TL katkıda bulunulmuştur.

 

2. Mütevelliler Kurulu üyelerimizin de bildiği üzere, Vakfımız, kurulduğu günden beri esas olarak kurumsal ve bireysel bağışlarla varlığını sürdürmektedir. Bununla birlikte, özellikle pandemi sonrası süreçte, alternatif fon kaynakları yaratma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, Yönetim Kurulu ve ekibimiz, çeşitli ulusal ve uluslararası fonlar hakkında araştırmalar yaparak AKSV’nin kurumsal kimlik ve hedeflerine uygun görünen birtakım fonlara başvurmuştur. Yapılan girişimler sonucu, AKSV, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen “Diyalog için Kültür ve Sanat: Sivil Toplum Örgütleri Kapasite Geliştirme Programı (elele)” kapsamında, kapasite geliştirme amacına yönelik önceden saptanan başlıklarda değerlendirilmek üzere, 23.000 Euro’ya kadar fon almaya hak kazanmıştır. Bu kapsamda gerek ofis gerekse müzik ekipmanlarımız büyük ölçüde yenilenmiş veya demirbaşımızdaki bazı önemli eksiklikler giderilmiş; AIMA’nın 25 yıllık bütün arşivi dijital ortama aktarılmış; ayrıca gönüllü ağı geliştirme, sosyal medya yönetimi ve alternatif fon kaynakları geliştirme gibi başlıklarda eğitim ve danışmanlık desteği alınmıştır. Proje, 24 Eylül 2023 tarihinde, Ayvalık 9. AIMA Müzik Festivali kapsamında düzenlenecek “Mübadele’nin 100. Yılında Türk-Yunan Dostluk Konseri: Barış için elele” konseri ile son bulacaktır.

 

3. İçinde bulunduğumuz 2023, AIMA’nın kuruluşunun 25. yıldönümüdür. AKSV Yönetim Kurulu, 14.12.2022 ve 12.01.2023 tarihli aylık olağan toplantılarında 20.000TL tutarında birincilik ve 5.000TL tutarında jüri özel ödülü olan bir “AIMA 25. Yıl Beste Ödülü” düzenlenmesine karar vermiştir. İlgili ödüle başvurular, 1 Eylül 2023 tarihi itibariyle sona erecektir. Ödülün seçici kurulu, Pelin Halkacı Akın, Filiz Ali, Ahmet Altınel, Füsun Köksal İncirlioğlu, Özkan Manav, Tolga Tüzün, Hasan Uçarsu ve Mehmet Ali Uzunselvi’den meydana gelmektedir. Öte yandan, 2023 yılının Ekim ya da Kasım aylarında, tercihen İstanbul’da, bir “AIMA 25. Yıl Dayanışma Konseri” tertip edilecektir. Her iki etkinliğin de sponsoru, Boyner Holding olmuştur.

 

4. 1 Eylül 2022-31 Temmuz 2023 tarihleri arasında, festival, masterclass ve diğer etkinlik sponsorluk destekleri ile öğrenci bursu ödemeleri haricinde, toplam 125.692TL, 500EUR ve 300USD bağış alınmıştır. Öte yandan, Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. ve Otokoç, Vakfımıza, Ekim 2022 itibariyle 520.000TL değerinde olan 2017 model Ford Tourneo Custom marka bir araç bağışlamışlardır.

 

5. AKSV Yönetim Kurulu, 2022 yılında genç yaşta yitirdiğimiz eski öğrencimiz Ayça Gökdeniz’in anısını yaşatmak üzere, 2023 yılından itibaren her yıl en az bir AIMA Viyolonsel Masterclass öğrencisine “AIMA Ayça Gökdeniz Bursu” verme kararı almıştır. Bursa layık görülerek AIMA Viyolonsel Masterclass’a kurs ve konaklama ücretleri Vakıf tarafından karşılanmak üzere kabul edilen ilk öğrenci, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nden Belit Çiftçi olmuştur.

 

6. 24. AIMA Masterclass kapsamında halihazırda dört masterclass etkinliği gerçekleştirilmiş olup, Eylül ayı sonuna dek bir masterclass etkinliği daha gerçekleştirilecektir. Vakfımızın bu yıl bütün masterclasslara sponsor olan eğitim destekçisi İş Yatırım’dır. İlgili etkinliklerin ayrıntıları şu şekildedir:

 • 30 Haziran-5 Temmuz 2023 tarihleri arasında, Prof. Marc Danel ve Prof. Pelin Halkacı Akın yönetiminde düzenlenen Keman Masterclass etkinliğine 20’si aktif, 1’i pasif olmak üzere, toplam 21 öğrenci katılmıştır. Aktif öğrencilerin 6’sına tam, 2’sine ise 1/3 burs desteği sağlanmıştır. Masterclass’a, AIMA eğitim destekçisi İş Yatırım’ın yanı sıra Borusan Kocabıyık Vakfı ve Institut Français de Turquie de sponsor olarak katkı sunmuşlardır. Masterclass’ın final konseri, 5 Temmuz 2023 akşamı Ayvalık Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Alibey (Cunda) Kültür Merkezi Bekir Coşkun Kütüphanesi’nde yapılmıştır. Ücretsiz olan konseri, yüzü aşkın dinleyici takip etmiştir. Etkinlikten, sponsorluklar dahil 176.489,53TL gelir elde edilmiştir.

 • 8-14 Temmuz 2023 tarihleri arasında, Prof. Ayla Uludere ve Prof. Ece Emine Karşal yönetiminde düzenlenen Flüt Masterclass etkinliğine 25’i aktif ve 1’i pasif, toplam 26 öğrenci katılmıştır. Materclass’ta, biri Marmara Flüt Orkestrası Flüt Yarışması birinci olmak üzere iki aktif öğrenciye tam burs imkanı sağlanmıştır. Masterclass’ın final konseri 14 Temmuz 2023 akşamı Ayvalık Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Alibey (Cunda) Kültür Merkezi Bekir Coşkun Kütüphanesi’nde yapılmıştır. Ücretsiz olan konseri, yüzü aşkın dinleyici takip etmiştir. Etkinlikten, sponsorluklar dahil 95.192,18TL gelir elde edilmiştir.

 • 2-8 Ağustos 2023 tarihleri arasında, Ayşegül Kirmanoğlu yönetiminde düzenlenen Klarnet Masterclass etkinliğine 6’sı aktif ve 2’si pasif olmak üzere, toplam 8 öğrenci katılmıştır. Masterclass’ın final konseri, 8 Ağustos 2023 akşamı Ayvalık Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Alibey (Cunda) Kültür Merkezi Bekir Coşkun Kütüphanesi’nde yapılmıştır. Ücretsiz olan konseri, yaklaşık 90 dinleyici takip etmiştir. Etkinlikten, sponsorluklar dahil 15.958,71TL gelir elde edilmiştir.

 • 18-24 Ağustos 2023 tarihleri arasında, Prof. Gökhan Aybulus yönetiminde düzenlenen Piyano Masterclass etkinliğine, 11’i aktif ve 2’si pasif olmak üzere toplam 13 öğrenci katılmıştır. Masterclass’ta, 1 öğrenciye tam burs imkanı sağlanmıştır. Masterclass’ın final konseri, 24 Ağustos akşamı AIMA Haluk Barutçuoğlu Evi’nde yapılmıştır. Ücretsiz konsere, önceden e-posta yoluyla rezervasyon yaptıran 85 dinleyici kayıt yaptırmıştır. Etkinliğin gelir-gider tablosu hazırlanmaktadır.

 • Prof. Peter Bruns ve Prof. Dilbağ Tokay yönetiminde Viyolonsel Masterclass, 18-22 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Etkinliğe, 9’u tam burslu olmak üzere toplam 14 aktif öğrenci katılacaktır. Pasif öğrenci sayısı henüz netleşmemiştir. Masterclass’ın final konseri, 22 Eylül 2023 akşamı Ayvalık Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Alibey (Cunda) Kültür Merkezi Bekir Coşkun Kütüphanesi’nde yapılacaktır.

 

7. Ayvalık 9. AIMA Müzik Festivali’nin, önceki yılların tecrübeleri uyarınca, bu yıl bütün yaz aylarına yayılması kararlaştırılmıştır. Etkinlik, 8 Haziran-24 Eylül 2023 tarihleri arasında, 5 masterclass konseri de dahil, 8’i ücretsiz toplam 12 konserle gerçekleştirilmektedir. Etkinliğe, Hacı Ömer Sabancı Vakfı ana destekçi; T.C. Ayvalık Belediyesi, ASKEV ve Sabancı Üniversitesi organizasyon ve mekan destekçisi; Alev Komili, Allianz Türkiye, Borusan Kocabıyık Vakfı, DYO, Ergun Melin, Mey Diageo, Tekfen Vakfı ve Yaşar Holding konser destekçisi; a&b ve Duck Design Studio iletişim destekçisi; Reisswolf ve Institut Français Turquie ise hizmet destekçisi olarak katkı sunmuşlardır. Ücretli olan dört konserin biletleri, mobilet uygulaması üzerinden, çevrimiçi olarak satışa sunulmuştur. Masterclass final konserleri haricinde, festival kapsamında düzenlenen ve düzenlenecek olan konserler şunlardır:

 • O DA TEKFEN Brass Band (8 Haziran 2023, 20:30, Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfi Tiyatro): Festivalin açılış konseri, Alper Çoker (trompet), Deniz Arda Başuğur (trompet), Ertuğrul Köse (korno), Kumsal Germen (trombon) ve Berke Buğra Gökkaya’dan (tuba) oluşan O DA TEKFEN Brass Band tarafından, Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfi Tiyatro’da verilmiştir. Konser öncesinde, 100’ü aşkın davetlinin katıldığı bir “AIMA 25. Yıl Kokteyli” düzenlenmiştir. Ücretsiz olan konseri, bini aşkın dinleyici takip etmiştir.

 • Genç Yetenekler: İlyun Bürkev (piyano) ve Naz İrem Türkmen (Keman) (24 Haziran 2023, 20:30, AIMA Haluk Barutçuoğlu Evi): Festivalin ikinci konseri, ülkemizin yetiştirdiği yetenekli genç müzisyenlerden piyanist İlyun Bürkev ve kemancı Naz İrem Türkmen tarafından tarafından verilmiştir. 40 biletli dinleyicinin takip ettiği konserden, sponsorluk dahil toplam 74.923,38TL gelir elde edilmiştir.

 • Nil Kocamangil ve Cem Babacan, Viyolonsel & Piyano Resitali (29 Haziran 2023 20:30, ASKEV Vakıf Evi): Festivalin üçüncü konseri, AIMA eski öğrencisi çellist Nil Kocamangil ve piyanist Cem Babacan tarafından ASKEV Vakıf Evi’nde verilmiştir. 79 biletli dinleyicinin katıldığı konserde, sponsorluklar dahil 96.624,905TL gelir elde edilmiştir.

 • İstanbul Flüt Topluluğu (16 Temmuz 2023, 20:30, Sabancı Üniversitesi Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi, Küçükköy): Festival’in dördüncü konseri, Ayla Uludere (flüt), Şebnem Uşen (flüt), Ecem Yılmaz (flüt/alto flüt), Aysu Zehra Şanver (flüt/alto flüt), Ayşen Bulut (alto flüt), Özge Salar Berber (bas flüt), Ece Karşal (kontrbas flüt), Beste Yalı (flüt/pikolo) ve Metin Yavuz’dan (flüt/alto flüt) oluşan İstanbul Flüt Topluluğu tarafından verilmiştir. Toplamda 200’ü aşkın dinleyicinin katıldığı ücretsiz konserde, sponsorluklar dahil 51.771,48TL gelir elde edilmiştir.

 • Seonghyeon Leem (14 Ağustos 2023, 20:30, ASKEV Vakıf Evi): Festival’in beşinci konseri, 2022’de düzenlenen Beşinci İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’nda da birincilik ödülüne layık görülen Güney Koreli piyanist Seonghyeon Leem tarafından verilmiştir. 80’i biletli olmak üzere yaklaşık 100 dinleyicinin katıldığı konserin gelir-gider tablosu hazırlanmaktadır.

 • Gelecek Program: Viyolonsel Masterclass final konseri hariç, Ayvalık 9. AIMA Müzik Festivali kapsamında, 2023 yılı Eylül ayı içinde verilecek olan konserler şunlardır:

 • Anna Isabel Audenis (9 Eylül 2023, 20:30, ASKEV Vakıf Evi): ABD’li genç piyanist Anna Isabel Audenis konserinin biletleri mobilet platformu üzerinden çevrimiçi olarak satışa sunulmuştur.

 • Mübadele’nin 100. Yılında Türk-Yunan Dostluk Konseri: Barış için elele (24 Eylül 2023, 20:30, Cunda Bekir Coşkun Kütüphanesi): Mübadele temalı etkinlik, AB tarafından finanse edilen elele projemizin de final konseri olacaktır. Etkinlikle, Alman-Yunan sanatçılar Danae ve Kiveli Dörken (piyano) ile kariyerini Almanya’da sürdüren AIMA mezunlarından Umut Sağlam (viyolonsel) ve Mustafa Orkun Pala (keman) yer alacaklardır. Konserimiz, ücretsiz ve halka açık olacaktır.

bottom of page